Toksyczny związek. Jak rozpoznać?

Najgorszym doświadczeniem w związku jest toksyczność jednej ze stron. Zwłaszcza, że osoba zmanipulowana nie potrafi wyjść z błędnego koła. Często nie dostrzegamy, kiedy druga połówka zaczyna przekraczać nasze granice. Czujemy się jak w klatce, ale nie potrafimy jej opuścić. Panicznie boimy się samotności. Druga strona stopniowo obniża naszą samoocenę i zdolność do decydowania o sobie. Zaczynamy wierzyć w krzywdzące komentarze i w to, że nasz partner jest jedyną wartością w naszym życiu. Co wtedy zrobić? Komu się zwierzyć? Poniżej przedstawimy kilka słów o tzw. czerwonych flagach. Po zapoznaniu się z tymi sygnałami ostrzegawczymi, zareagujesz w odpowiednim momencie i zakończysz toksyczną relację.

Red flags, czyli sygnał ostrzegawczy toksycznego związku

W przestrzeni internetowej sygnały ostrzegawcze o relacjach przyjęły już swoją odpowiednią nazwę, czyli red flags. Ludzie udostępniają swoje czerwone flagi i próbują uświadomić innych o tym, że tkwią w toksycznym związku. Dzięki temu znacznie wzrosła świadomość, a wiele ludzi dopiero teraz zrozumiało, jak naprawdę wyglądają ich relacje. Co więcej, młodzi ludzie nie boją się już mówić o swoich potrzebach i wiedzą, że ich szczęście w związku jest tak samo ważne, jak drugiej połówki.

Co możemy uznać za sygnał ostrzegawczy? Czujesz brak wolności? Twoja partnerka Cię ogranicza? Nadmiernie kontroluje? A może niszczy samoocenę i zaniża wartość Twojej osoby? Wówczas możesz mieć do czynienia z zachowaniem, lub osobą toksyczną. To nie oznacza, że osobno nie macie szans na szczęśliwy związek. Natomiast w duecie tworzycie mieszankę wybuchową. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zakończenie relacji i zerwanie ze sobą kontaktu.

Pamiętaj! Pojedyncze sytuacje nie kształtują całości. Dlatego, jeśli pojawi się wątpliwość, to porozmawiaj o tym ze swoją partnerką. W przypadku notorycznego przekraczania Twoich granic, nie możesz sobie już na to pozwolić.

Toksyczna kobieta – Najczęstsze zachowania

Nie wiesz, jak rozpoznać toksyczny związek? Oto kilka zachowań, które powinny nasunąć Ci wątpliwości:

  • NADMIERNA KONTROLA – obsesyjne kontrolowanie, to pierwszy sygnał, że w Twoja druga połówka może wykazywać zachowania toksyczne. Sprawdza Twoje wiadomości? Wypomina spóźnienia? Szpieguje Cię? To przykłady nieuzasadnionej kontroli.
  • ZAKAZY I NAKAZY – oboje jesteście dorośli i decydujecie o swoim życiu. Partnerka może Ci doradzić, ale nie ma prawa decydować za Ciebie. Nie powinna decydować o miejscu Twojej pracy, gronie znajomych, godzinach powrotu do domu itp.
  • WZBUDZANIE POCZUCIA WINYJeśli to zrobisz, to znaczy, że mnie nie kochasz….Brzmi znajomo? Musisz wiedzieć, że wzbudzanie poczucia winy również jest toksyczne.
  • NADMIERNA ZAZDROŚĆ – nieuzasadniona i chora zazdrość niszczy związek, dlatego warto nad tym pracować, a także wyeliminować takie zachowania.
  • PRZEMOC PSYCHICZNA I FIZYCZNA – oba rodzaje przemocy są niedopuszczalne. Pamiętaj, że takie zachowania są również sankcjonowane prawnie.
  • IZOLOWANIE OD ZNAJOMYCH – izolowanie od bliskich jest formą manipulacji.
  • OFIARA I OPRAWCA – w każdej kłótni to Ty jesteś oprawcą? Jeśli kobieta stale zgrywa wyłącznie ofiarę i nie bierze odpowiedzialności za problemy w związku, to może okazać się, że jest toksyczna.

Toksyczna Kobieta – Cechy

toksyczny związek

Istnieje kilka cech osobowości, które mogą zwiększać ryzyko zachowań toksycznych. Należy do nich między innymi narcyzm. Wówczas toksyczna kobieta będzie skupiać się wyłącznie na własnych potrzebach, bez uwzględnienia Twoich. Nie myl tego jednak z wyznaczaniem swoich granic.

Warto też uważać na nadmierną zaborczość. Nie jesteś własnością swojej partnerki. Dlatego, jeśli nie dajesz jej ewidentnych powodów do zazdrości tj. nie flirtujesz z innymi kobietami, nie powinna traktować Cię w taki sposób. Co więcej, osobom zaborczym z większą łatwością przychodzi przemoc fizyczna i psychiczna. W takim przypadku warto rozwiązywać wszystkie konflikty na bieżąco i nie pozwolić na nawarstwianie się problemów.

Coraz więcej mówi się również o zachowaniach osób toksycznych, które doświadczyły trudnego dzieciństwa. Oczywiście to ich nie definiuje, ale nie przepracowanie bolesnych kwestii może istotnie wpłynąć na budowane przez te osoby relacje. Twoja partnerka pochodzi z patologicznej/rozbitej rodziny? Doświadczyła w dzieciństwie przemocy psychicznej/fizycznej? Okaż jej wsparcie i namów na terapię. Wówczas wspólnie uniknięcie toksycznych sytuacji.

Toksyczny związek. Jak wyjść z toksycznej relacji ?

Cechą charakterystyczną dla toksycznej relacji jest właśnie trudność jej rozpoznania. Poziom manipulacji zasłania prawdziwy obraz rzeczywistości. Osoba, która jest ofiarą manipulatora, żyje w zgubnym wyobrażeniu.Pojawia się strach przed porzuceniem drugiej połówki, bo obawiamy się,że bez niej nasze życie straci sens. Toksyk regularnie umniejsza naszej wartości, co utrudnia odważną decyzję o rozstaniu.

Kluczem do wyjścia z takiej relacji jest rozpoznanie tzw. red flags i nie zaprzeczanie im. Jeśli masz wątpliwości, to możesz porozmawiać o tym z zaufaną osobą. Pomocną dłoń w toksycznej relacji okaże również psycholog. Jego doświadczenie i wiedza da Ci ostateczną opinię odnośnie toksycznej relacji.

Wiesz, że jesteś w toksycznej relacji? Takie związki zwykle są trudne do poukładania, a często niemożliwe. Zwykle ze względu na brak chęci ze strony osoby manipulującej. Po prostu wygodnie jej w sytuacji, gdy wykonujesz wszystkie jej polecenia, a także ma pełną kontrolę nad Twoim życiem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla was obojga będzie rozstanie. W przypadku przemocy psychicznej i fizycznej warto też udać się po pomoc do specjalisty. Przepracowanie toksycznego związku pozwoli Ci uniknąć tego w przyszłości, a przy okazji odzyskać zaufanie do ludzi.

Świadomość życia w toksycznym związku potrafi być wyniszczająca. Dlatego nie pozwól, aby ten stan trwał zbyt długo. Im szybciej zakończysz taki toksyczny związek, tym lepiej dla Twojego komfortu psychicznego. Pamiętaj również, że to nie definiuje Twoich kolejnych relacji, które mogą być bardzo udane.