Kto to jest SIMP?

Uganiasz się za dziewczyną? Wydajesz na nią o wiele za dużo, niż przewiduje to Twój budżet? Zrobisz wszystko, by choć na trochę zwróciła na Ciebie uwagę? Sprawdż, czy aby nie jesteś SIMPem!

„Lol”, „MILF”, „boomer” czy nawet nasza polska „masakra” – są takie słowa, których użycie rozprzestrzenia się szybciej niż ich właściwy sens, a naukowcy nie nadążają z wyjaśnieniem znaczenia. Podobnie jest z SIMPem, które już zdominowało angielskie media społecznościowe i stopniowo wchodzi do polskiego języka. Jeśli wciąż się zastanawiasz, co ono oznacza, przeczytaj poniższy artykuł i poznaj znaczenie słowa SIMP.

SIMP – co to znaczy?

SIMP – co to znaczy

Tłumacząc z języka angielskiego to „Sucker Idolizes Mediocre Pussy”, czyli „frajer, który idealizuje przeciętne dziewczyny”. Jest to nowe określenie slangowe, które spopularyzowały media społecznościowe, jak Facebook, Instragram i przede wszystkim TikTok. To właśnie użytkownik TikToka o nicku polo.boy udostępnił wideo z tekstem: “If she rants to you about her relationship problems and you comfort her, welcome to the Simp Nation”, co oznacza: „Jeśli ona narzeka na swoje problemy w związku, a Ty ją pocieszasz – witaj w świecie Simp”. Określenie stało się więc viralem i z czasem nabrało kolejnych, nowych znaczeń. Dziś dominuje wśród młodzieży, zwłaszcza u młodych dziewczyn, które nabijają się z nadskakujących im chłopaków.

W Internecie krąży jeszcze jedna anegdota. Pewna matka, influencerka z Instragrama Karen McClung, zetknęła się z tym słowem surfując po forach dla nastolatków. Zapytała swoje dzieci, co według nich oznacza SIMP, a jej syn odpowiedział: „To jest tak, jak gdybym miał 1000 dolarów i mógłbym z nimi zrobić wszystko, ale użyłbym tych pieniędzy, by zwrócić na siebie uwagę dziewczyny, a wtedy wszyscy by się ze mnie śmiali”.

Właśnie w taki negatywny sposób nastolatki (ale nie tylko) określają facetów, którzy naiwnie i nieudacznie się o nie ubiegają. Określenie uważane jest za obraźliwe i drwiące z osoby, którą nazwano SIMPem. Ciekawostka? Twitch, czyli popularny serwis do streamowania gier zakazał używania słowa SIMP na swoich platformach. Słowo trafiło na oficjalną listę zakazanych słów portalu.

Kim jest SIMP?

Czyli tak właściwie, kto to jest ten SIMP? To mężczyzna, który wychwala kobietę ponad wszystko, stawia ją na piedestale swoich priorytetów, nie widzi w niej wad, traktuje jak księżniczkę. To przekonanie o jej nieskazitelności wpływa w zdecydowany i zauważalny sposób na jego postępowanie, które jest nieadekwatne do sytuacji lub po prostu żałosne. Facet obdarowuje kobietę wieloma drogimi prezentami, spełnia jej zachcianki, zmienia swoje plany na jej korzyść, a kosztem swoich zobowiązań, pojawia się na każde jej zawołanie. Charakteryzuje go służalcza postawa względem kobiety, która bez wysiłku otrzymuje od niego wszystko to, o co poprosi. Taki chłopak podlizuje się, płaszczy się przed dziewczyną i reaguje na każde jej skinienie. Brakuje mu własnego zdania, rezygnuje z podejmowania wielu decyzji i poddaje się opinii kobiety, aby zapunktować w jej ocenie.

Z czego wynika taka postawa? Najczęściej to po prostu sposób na przypodobanie się kobiecie i zdobycie jej sympatii. Ale może za nią kryć się również chęć przebywania w towarzystwie dziewczyny, stworzenia z nią w związku czy doprowadzenia do seksu. Na dłuższą metę, można się w tym dopatrzeć zaburzeń w ciągłym zaspokajania potrzeby bycia przydatnym, pomocnym, potrzebnym, aż do przesady.

A po polsku?

Jak przetłumaczyć SIMP po polsku? Wiele zależy od kontekstu, ale najbardziej trafne byłyby tu frajer, pantoflarz lub pantofel (choć to określenie odnosi się do mężczyzny, który już jest w związku), lizus, służba, naiwniak, leszcz, nieudacznik. Pamiętaj, że słowo dopiero zaczyna być używane w języku polskim, więc jest wysokie prawdopodobieństwo, że większość użytkowników go nie zrozumie.

Można się też spotkać z określeniem „simpować”, które oznacza właśnie podlizywać się kobiecie, płaszczyć się przed nią i zabiegać o jej względy za wszelką cenę.

Jak zachować godność?

Nie zrozum źle. Tu nie chodzi o klasyczne ubieganie się o partnerkę, podrywanie i zabieganie o jej sympatię. Tu chodzi o postawę, która narusza granice dobrego smaku i męskiej godności, Można być oparciem dla kobiety i pozostać przy tym pełnokrwistym mężczyzną. Ale nie pozwól sobą pomiatać! Nikt nie jest zabawką w czyjś rękach i nie można pozwolić na przedmiotowe traktowanie żadnej ze stron. Istnieje grono toksycznych kobiet, które czerpią przyjemność z upokarzania mężczyzny, patrzenia jak on się o nią stara i jak stopniowo rezygnuje z zaspokojenia własnych potrzeb. Jeśli rozpoznajesz w swoim obiekcie pożądania te cechy, uciekaj, gdzie pieprz rośnie! Jeśli te granice są naruszane, należy stanowczo temu zapobiec, bez użycia agresji.

Można też odwrócić kota ogonem. Internetowe określenia, które jeszcze nie mają pełnej definicji, nabierają często niespodziewanych znaczeń. Dlatego termin SIMP może być nadużywany przez mizoginów, czyli mężczyzn, którzy są toksyczni, szowinistyczni i traktują płeć piękną wyłącznie przedmiotowo. Jeśli w Internecie pod jakimś postem okażesz kobiecie szacunek, możesz zostać nazwany SIMPem właśnie przez mizoginów. Wiesz już, że będzie to obraźliwe określenie, które niekoniecznie odnosi się do Twojej życiowej postawy, a do opnii w dyskusji. Zawsze możesz odnieść się do szacunku, który obowiązuje wszystkich, bez względu na płeć.

Podsumowanie

Teraz juz wiesz, kto to jest SIMP oraz jak się wystrzegać takiej postawy. Nagminne nadskakiwanie partnerce i spełnianie jej zachcianek nie jest najlepszym sposobem na budowanie uczciwej dla Ciebie relacji. Staranie się o czyjeś względy nie oznacza reagowania na każdy kaprys kobiety. Bądź rozważny – jeśli pomimo kilku podchodów, dziewczyna nie chce i nie zamierza zwrócić na Ciebie uwagi, odpuść. Po prostu to nie jest kobieta dla Ciebie. Pamiętaj też, że słowo SIMP rzucone w eter ma na celu ubliżyć komuś, niezależnie od tego, czy wypowiada je kobieta czy mężczyzna. Uważaj również, jeśli Ty zdecydujesz się na jego użycie, nawet w żartobliwym kontekście.