Jak zapomnieć o byłej dziewczynie, żonie lub partnerce i ruszyć dalej

Kończący się związek, nieodwzajemniona miłość, zawód miłosny – niewiele jest w życiu sytuacji, które potrafią sprawić tak wielki ból. Pojawia się poczucie straty, odrzucenia, a czasem też pustki i samotności. Niekiedy może dojść do utraty, a przynajmniej zachwiania poczucia własnej wartości. Jak sobie z tym poradzić? Co robić, a czego unikać? A przede wszystkim – jak zapomnieć o „byłej” i się odkochać? Oto kilka porad, które Ci to ułatwią.

Jak zapomnieć o „byłej”? Rób to po swojemu!

Koniec związku to trudny moment w życiu, niezależnie od okoliczności. Inaczej jednak wygląda sytuacja przypadku rozpadu małżeństwa z długim stażem, a inaczej, gdy chodzi o krótką relację. Inne emocje pojawiają się też w sytuacji, w której to my odchodzimy, a inne, gdy samemu zostało się porzuconym, zdradzonym, lub gdy ktoś nie odwzajemnia naszych uczuć.

Skoro szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zapomnieć o „byłej”, zakładamy, że dotyczy Cię ten drugi scenariusz. Nasza pierwsza rada – zanim zaczniesz zastanawiać się, jak się odkochać, przestać o niej myśleć i jak najszybciej ruszyć dalej – nie zaprzeczaj sam przed sobą, że czujesz się fatalnie, jesteś wkurzony, a nawet nie chce Ci się żyć.

Pamiętaj też, że niezależnie od okoliczności, masz prawo do tego, by po swojemu przeżywać rozstanie. Tu nie ma mowy o jednej prawidłowej reakcji. Dlatego nie warto przywiązywać się do uwag znajomych, przyjaciół czy rodziny, która komentuje Twoje zachowanie i mówi Ci, że za bardzo coś przeżywasz, lub przeciwnie – że rzekomo tłumisz w sobie emocje, a nie powinieneś. Twoi bliscy najczęściej robią to w dobrzej wierze, to są jednak tylko ich opinie, a nie jedyne właściwe scenariusze zachowań.

Zawód miłosny masz też prawo przeżywać w całkowitej samotności. To też jest ok. Jeśli jednak czujesz, że zaczyna Cię to przerastać, warto powiedzieć o sprawie przynajmniej jednej, zaufanej osobie.

jak zapomniec o dziewczynie

Jak zapomnieć o byłej dziewczynie – poznaj teorię

Jak już wspomnieliśmy, nie ma jednego, właściwego sposobu na przeżuwanie rozstania. Nie ma też jednej, dobrej recepty na to, jak zapomnieć o „byłej”. Każdy jest trochę inny i reaguje inaczej. U jednych etap radzenia sobie z rozstaniem/porzuceniem trwać będzie dłużej, u innych krócej. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje co najmniej kilka sposobów, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z tą sytuacją. Dlatego jeśli chcesz się odkochać i zapomnieć o dziewczynie, która Cię nie chciała lub partnerce, która Cię porzuciła – koniecznie je przeczytaj.

Jak zapomnieć o „eks”? Zapomnij o zapominaniu

Ta wskazówka być może brzmi dziwnie, ale ta rada, wbrew pozorom, ma głęboki sens i dotyczy nie tylko kwestii związkowych. Znasz tę sytuację, w której im bardziej ktoś mówi Ci, żebyś o czymś nie myślał, tym bardziej siedzi to w Twojej głowie? Z myśleniem o „eks” jest identycznie. Zwłaszcza, że myślom, szczególnie na początku, towarzyszą intensywne emocje. Dlatego pogódź się z tym, że Twoja dziewczyna, żona czy partnerka jeszcze przez jakiś czas będzie tkwić w Twoim sercu i głowie.

Jak zapomnieć o „byłej”? Nie zgrywaj twardziela!

W drugiej wskazówce chodzi o to, byś nie zgrywał twardziela i nie udawał, że wszystko jest ok. Uczucia po zerwaniu, zdradzie czy odrzuceniu można porównać do bólu, który pojawia się podczas fizycznego urazu (np. stłuczenia, naderwania czy skaleczenia). Oczywiście przez jakiś czas możesz udawać, że go nie ma. Jednak sam z siebie przez to nie zniknie. Podobnie jest z tym, jak się czujesz po rozstaniu. To, że będziesz udawać, że nic się nie stało i nic nie czujesz, nie zmieni faktów.

Nie chodzi nam o to, że masz się nad sobą użalać czy mówić wszystkim wokół, jak Ci źle. Co więcej, przed innymi możesz nawet udawać (lub po prostu się nie uzewnętrzniać). Najważniejsze, żebyś sam ze sobą był szczery i nie wmawiał sobie pewnych rzeczy. Ważne też, żebyś znalazł jakiś sposób na odreagowanie emocji. Mamy kilka podpowiedzi – ale o tym za chwilę.

Chcesz zapomnieć o dziewczynie? Przestań rozpamiętywać!

Nie łudź się, że jednym ruchem uda Ci się wymazać z pamięci miesiąc, rok czy dziesięć lat życia. Jak już mówiliśmy: zapomnij o zapominaniu. Co innego jednak nie starać się na siłę o czymś/o kimś zapomnieć, a co innego – rozpamiętywać. Śledzisz ją na Insta? Sprawdzasz jej nowych znajomych na Fb? Oglądasz Tik-Toki? Nastawiasz uszu, kiedy ktoś z kolegów wspomni o niej choć słowo? Nie idź tą drogą! To jak rozdrapywanie rany.

Dlatego nasza sugestia brzmi tak: przestań obserwować jej profile w mediach społecznościowych. Jeśli czujesz, że nie dasz rady – usuń ja ze znajomych. Postaraj się też, przynajmniej przez jakiś czas, unikać miejsc, w których możesz ją spotkać. Sam nie wypytuj wspólnych znajomych czy rodziny o to, co u niej słychać, a jeśli sami z siebie będą „uszczęśliwiać” Cię tymi informacjami – poproś, by przestali. Nie katuj się również oglądaniem wspólnych zdjęć czy np. słuchaniem piosenek, które były „Wasze”. Możesz nawet skasować jej numer, zablokować na Messengerze i usunąć Wasze stare wiadomości.

Oczywiście nie mamy złudzeń i wiemy, że jest to plan, którego nie da się zrealizować w 100 proc. Zresztą, nawet nie o to w nim chodzi. Chcemy po prostu przestrzec Cię przed zachowaniami, które w Twojej sytuacji przynoszą więcej szkody, niż pożytku. Postaraj się je ograniczyć.

Zastosuj „środki przeciwbólowe”

W zależności od tego, jaką rolę pełnił w Twoim życiu zakończony związek i jak bardzo byłeś w niego zaangażowany, ból po rozstaniu może być jak ten, który towarzyszy stłuczeniu, ale może też przypominać otwarte złamanie. Niezależnie od skali, nie możesz udawać przed sobą, że go nie ma. Możesz jednak postarać się go zmniejszyć. Zastanów się, co sprawiało Ci ulgę w podobnych sytuacjach w przeszłości i postaraj się to zastosować również wtedy, gdy chcesz zapomnieć o dziewczynie i się odkochać.

Może to będą spotkania ze znajomymi? Może sport lub inne hobby?. A może po prostu leżenie na łóżku i patrzenie w sufit lub słuchanie muzyki tak, że drżą szyby w oknach… Dostosuj dawkę do stopnia nasilenia Twoich uczuć. I pamiętaj o jeszcze jednym – takich „leków przeciwbólowych” nie powinno się zbyt długo przyjmować. Każdy, nawet najbardziej zdrowy sposób na odreagowanie negatywnych emocji może przynieść szkodę, jeśli się z nim przesadzi lub stosuje zbyt długo.

Na liście „środków przeciwbólowych” są też substancje, których stosowanie może się źle dla Ciebie skończyć. Po pierwsze, jest to alkohol i wszelkie inne używki. Kiedy jesteś w dołku (albo wielkim dole), to w ich przypadku coś takiego jak „bezpieczna dawka” nie istnieje. Mówiąc w skrócie: jeśli zaczniesz zapijać swoje smutki, możesz szybko wpaść w kłopoty.

Czerwone flagi ustawiamy też przy imprezach (zwłaszcza, że najczęściej łączą się one z alkoholem) i przypadkowym seksie (po pierwsze, bo możesz kogoś zranić; po drugie, bo możesz stracić siebie szacunek; po trzecie – bo możesz „zyskać” jakąś chorobę).

jak się odkochać

Jak przestać myśleć o „byłej”? Zajmij się sobą!

Będąc w związku miałeś mniej czasu hobby? Nadrób zaległości. Zawsze kusiło Cię, żeby np. pójść na boks, ale Twoja dziewczyna/żona/partnerka uważała, że to głupie i możesz zrobić sobie krzywdę – teraz jest dobry moment, żeby sprawdzić, czy ten sport jest dla Ciebie.

A może jest to dobry moment, żeby rozpocząć nowe studia, skończyć jakiś kurs lub po prostu częściej grać na konsoli lub wychodzić z chłopakami na ryby? Wraz z końcem związku pojawiło się w Twoim życiu więcej miejsca na inne sprawy. Warto je zagospodarować.

Nie szukaj na siłę pocieszenia, wyciągnij wnioski

Faceci, niezależnie od wieku, kiedy chcą zapomnieć o swojej „eks” lub się odkochać, często stosują zasadę „klin klinem” – czyli szukają nowej dziewczyny. Teoretycznie – jest to jakiś sposób. W praktyce jednak może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zastanów się, czy Ty chciałbyś, żeby jakaś kobieta umawiała się z Tobą tylko dlatego, że chce zapomnieć o swoim „byłym”? By ciągle Cię z nim porównywała? Lub – co gorsze – by uprawiała z Tobą seks, mając przed oczami jego twarz? Odpowiedz sobie na te pytania i zastanów się, czy chcesz to robić innej osobie?

Oczywiście może być też tak, że zaczniesz się z kimś umawiać, a nawet wejdziesz w nowy związek, w jak najlepszej wierze. Kłopot jednak w tym, że może się okazać, że nie jesteś na to gotowy. Pierwszy sygnał, że jesteś właśnie w tego typu relacji? Kiedy Twojej nowej dziewczyny wszyscy Twoi znajomi stwierdzą, że to kopia Twojej byłej…

Dlatego doradzamy dużą ostrożność w kwestii wchodzenia w nowe związki. Lepiej poczekać trochę dłużej i spróbować wyciągnąć wnioski w związku z relacją, która się zakończyła. Co w niej „grało”, a co było nie tak? Czy fakt, że Twoja dziewczyna Cię zdradziła wynikał tylko z tego, że „to zła kobieta była”? A może już wcześniej dawała Ci sygnały, że nie jest szczęśliwa. Może być też tak, że Wasza relacja od samego początku oparta była na kruchych podstawach? To tylko kilka przykładowych pytań, jakie warto sobie zadać. Kto wie, może dzięki wyciągniętym wnioskom Twój nowy związek będzie lepszy.

Jak się odkochać, gdy nie było się w związku?

Nasze rady dotyczące tego, jak zapomnieć o dziewczynie dotyczyły głownie sytuacji, w której byłeś w nią w związku (choć staraliśmy się też sygnalizować, ze mogą dotyczyć również nieodwzajemnionej miłości). W tym miejscu chcemy jednak to podkreślić. Jeśli zastanawiasz się, jak się odkochać w dziewczynie, która nie jest Tobą zainteresowana, odrzuciła Twoje uczucia lub z którą nie możesz być (bo np. ma już chłopaka) – podejdź do sprawy mniej więcej tak, jak podchodzi się do zakończenia związku.

Zanim jednak wdrożysz tę „procedurę”, warto upewnić się, że nie masz u danej dziewczyny szans. Bo być może jest tak, że chcesz się odkochać w osobie, która nawet nie wie, że Ci na niej zależy. Jeśli tak, zastanów się, czy nie lepiej jej po tym powiedzieć. Oczywiście, może się zdarzyć, że spotka Cię odmowa. Paradoksalnie jednak, może wyjść Ci to na dobre. Dzięki temu jednak pozbędziesz się złudzeń, nie będzie zastanawiać się, „co by było, gdyby”. Łatwiej Ci będzie zapomnieć i ruszyć dalej.