Jak się odkochać ? Jak poradzić sobie ze złamanym sercem?

Rozstanie to trudne doświadczenie. Wiele osób porównuje je nawet do żałoby i bez wątpienia etapy przechodzenia przez ten czas są do siebie podobne.Niestety sytuacja, w której pozostajemy w jednym związku przez całe życie, to bardzo rzadkie zjawisko. Ukochana osoba zraniła Twoje uczucia? Zdradziła Cię? Planowałeś z nią spędzić resztę życia? Musisz wiedzieć, że nie jesteś jedyny w tej ciężkiej sytuacji. Być może ta świadomość pozwoli Ci już na wstępie zrozumieć sposobność na wyjście ze smutku i rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak się odkochać i poradzić sobie z trudną przeszłością?

Powody rozstania – poznaj przyczynę i przestań się zadręczać

Na samym początku musisz sam przed sobą przyznać, dlaczego doszło do rozpadu Twojego związku? Wina leży zwykle po obu stronach, a powodów może być mnóstwo. Być może w waszej relacji pojawiły się kłamstwa i związany z tym brak zaufania. Wśród pozostałych przyczyn najczęściej chodzi o zdradę, nadmierną kontrolę, brak możliwości samorozwoju, lęk przed poważnym związkiem, konflikt z rodziną partnera, kwestie finansowe, a nierzadko „wypalenie” emocjonalne.

Po tak trudnych doświadczeniach masz prawo do żalu. Zwłaszcza, jeśli związek trwał długo, a Ty snułeś wspólne plany o przyszłości. Pozwól sobie na wyrażanie tego smutku i nie wstydź się tego. Tylko w ten sposób będziesz mógł pójść dalej i budować swoją przyszłość od nowa. Im szybciej zrozumiesz przyczynę, dla którego wasza relacja nie mogła trwać dłużej, tym prędzej znów odnajdziesz radość. Skoro we dwoje nie potrafiliście być szczęśliwi, to musicie szukać tego osobno. Co daje zrozumienie powodu rozstania? Przede wszystkim oszczędzi to rozmyślania nad słusznością podjętej decyzji.

Rozstaliśmy się, ale kocham ją nadal…

Tuż po rozstaniu ciężko pozbyć się emocji, którymi przez cały czas trwania relacji dażyłeś drugą osobę. Tym bardziej, jeśli związek zakończył się nagle, z powodu zawodu, zdrady, lub kłamstw. Czujesz żal, ale jednocześnie nie potrafisz przestać kochać? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w siebie. Znajdź nowe pasje, czytaj dużo książek, spotykaj się ze znajomymi, dla których dotychczas nie miałeś tyle czasu. Zajmowanie swoich myśli, uchroni Cię przed popadaniem w skrajne emocje. Otaczaj się najbliższymi i nie bój się przed nimi otworzyć. Być może pozbycie się skłębionych uczuć, to dla Ciebie sposób na odnalezienie spokoju.

Jak się odkochać? To pytanie pojawia się bardzo często, bo każdy z nas chciałby poznać na nie odpowiedź i magiczne rozwiązanie problemu. Ostateczne uporanie się z rozstaniem jest uzależnione od jego okoliczności. Rozpad związku był wynikiem kłótni? A może zgodnie doszliście do wniosku, że osobno będzie wam lepiej? Jeśli od dłuższego czasu dostrzegałeś znaki o zbliżającym się końcu relacji, to z pewnością spokój i opanowanie sytuacji będzie dużo łatwiejsze. Fraza „czas leczy rany” może dziś wydawać się banalna, lub niezrozumiała. Z każdym kolejnym dniem będziesz w stanie mocniej wypierać myśli o miłosnym rozczarowaniu.

Nowa rzeczywistość – czy jeszcze kogoś tak pokocham?

jak przestac ją kochać

To jedno z pierwszych pytań, jakie pojawia się tuż po rozstaniu. Na pewno to jeszcze nie jest dobry czas na szukanie kolejnej relacji. Jednak warto nie zamykać się na budowanie nowych związków. Musisz pamiętać, że rozstanie jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Widocznie nie dogadaliście się w istotnych dla was kwestiach. Wówczas nie ma sensu ciągnięcia tego dalej. W budowaniu udanych związków bardzo ważne jest Twoje indywidualne szczęście. Jeśli sam nie możesz się rozwijać, to prawdopodobnie wasza relacja utknie w martwym punkcie.

Nawet po ciężkim rozstaniu możesz zbudować szczęśliwy związek i obdarzyć drugą osobę głębokim uczuciem. Istotne jest wzajemne zrozumienie, stawianie granic, wsparcie, zaufanie i łącząca was namiętność. Obawiasz się wchodzenia w nowe relacje? Strach przed kolejnym związkiem warto przepracować z psychologiem. Specjalista pozwoli Ci zrozumieć przyczynę odczuwanych emocji i nauczy wyzbyć się uprzedzeń.

Jak się odkochać – Najlepsze sposoby na złamane serce

Wyżej opisane metody zawodzą? Warto znać też proste i sprawdzone sposoby, które pomogą Ci szczególnie w pierwszych chwilach po zerwaniu. Sposoby jak się odkochać :

  • rozmowa z przyjacielem – z pewnością przyglądał się Twojej relacji i ma sporą wiedzę na temat przyczyny jej rozpadu. Być może otworzy Ci oczy na kwestie, których do tej pory nie dostrzegałeś. Wsparcie najbliższych to istotny element budowania swojej strefy komfortu od nowa.
  • „Co z oczu, to z serca” – pozbądź się wszystkich pamiątek po zakończonym związku. Wspólne zdjęcia i prywatne rzeczy ex nie pomogą Ci zapomnieć o bólu, który teraz w sobie nosisz.
  • nowa aktywność – znajdź coś, czego z obawy przed reakcją drugiej połówki nigdy nie chciałeś zrobić. To może być nowa pasja, kosztowna podróż, czy zmiana wizerunku.
  • zmiana otoczenia – omijaj miejsca i przestrzenie, które przypominają Ci o Twojej Ex. Nie pozwól na powrót wspomnień, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Nie obwiniaj się i zacznij żyć!

Najgorsze, co można zrobić po rozstaniu, to nieustanne obwinianie się. Nawet, jeśli to my w większości przyczyniliśmy się do rozpadu związku. Uporanie się z tym trudnym doświadczeniem nie jest łatwe, ale konieczne do budowania szczęśliwych relacji. Czujesz, że sam nie poradzisz sobie z ułożeniem swojego życia na nowo? Skorzystaj z pomocy specjalisty. Dzięki temu zrozumiesz, czego unikać w trakcie nawiązywania nowych znajomości. Jasno też określ swoje oczekiwania, co pomoże Ci uniknąć nieporozumień i rozczarowań.

Nie ma jednego rozwiązania na to, jak się odkochać. Musisz odnaleźć swoją indywidualną ścieżkę i dać sobie na to tyle czasu, ile będziesz potrzebować. Nie wchodź też zbyt szybko w nowe związki. Możesz tym zranić zarówno drugą osobę, jak i samego siebie. Naucz się przebywać ze sobą i pokochaj się. Wówczas zapomnisz o nieszczęśliwej miłości i otworzysz się na nową!