Czujesz, że Wasz związek zbliża się ku końcowi? A może zastanawiasz się nad tym, czy ma on w ogóle sens lub chcesz wiedzieć, czy sygnały, które odbierasz jako koniec związku, rzeczywiście na to wskazują? Przeczytaj, co mówi na ten temat nauka oraz doświadczenie innych mężczyzn.
Jak rozpoznać koniec związku ? Podejście psychologiczne
Kiedy rozpoczynasz nowy związek często wydaje się Cię on spełnieniem marzeń. Zwłaszcza, jeśli długo szukałeś dziewczyny. Z czasem jednak bycie razem powszednieje, pojawiają się gorsze dni, trudne sytuacje. Oboje zaczynacie odkrywać nie tylko to, co Was łączy, ale również to, co dzieli. Czy warto być dalej razem? Czy ten związek ma sens? A może to już koniec związku, tylko żadne z Was tak naprawdę nie chce tego przyznać, boi się tego lub zwyczajnie tego nie dostrzega? Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać koniec związku? Na początek przeczytaj, co na ten tematów mówi nauka.
John M. Gottmam to słynny amerykański psycholog i terapeuta, który w swojej pracy skupiał się głównie na badaniu dynamiki rządzącej związkami. Opracował własną, autorską metodę terapii par. Jest także twórcą Kaskadowego Modelu Rozpadu Relacji (Cascade Model of Relational Dissolution). Jego częścią jest koncepcja czterech jeźdźców Apokalipsy. Chodzi o cztery reakcje emocjonalne (zachowania), których pojawienie się w związku może zwiastować jego koniec. Ich występowanie przebiega kaskadowo, przypomina efekt domina. W efekcie między dwojgiem ludzi mamy pojawia się coraz więcej wrogości, a coraz mniej komunikacji. To prowadzi do – jak to ujął Gottman – „emocjonalnej separacji i rozpadu małżeństwa” (Gottmam skupiał się na małżeństwach, ale jego teorię z powodzeniem można odnieść do związków w ogóle).
Czterech jeźdźców Apokalipsy zapowiadających zakończenie relacji
„Jeźdźcy Apokalipsy”, o których pisał Gottman, to:
1. Krytykowanie, które zawiera uogólnione negatywne opinie (odnosi się ono nie tyle do konkretnych zachowań drugiej osoby, ale do niej samej jako takiej; np. mówimy wówczas, że ktoś jest głupi, do niczego się nie nadaje, zawsze zachowuje się nie tak, jak trzeba);
2. Unikanie otwartej komunikacji (to z kolei sytuacja, w której obie strony nie przestają ze sobą szczerze rozmawiać; w rozmowach pojawia się element fałszu, gry, udawania, zatajania, podtekstów, a czasem nawet manipulacji);
3. Defensywność, zamykanie się w sobie (to np. unikanie rozmów i kontaktów, „ucieczka” – zarówno fizyczna, kiedy kogoś coraz częściej nie ma w domu, jak i emocjonalna – gdy jest, ale np. całe wieczory spędza wpatrzony w telewizor czy komputer);
4. Pogarda wobec drugiego (trudno o bardziej czytelny sygnał, że dana relacja przynosi obydwu stronom więcej szkody niż pożytku i o oznakę, że związek nie ma sensu).
Obojętność jako sygnał, że związek się kończy
Kolejną oznaką końca związku, o której często mówią psychologowie, jest obojętność. Fachowcy są pod tym względem zgodni. Dopóki pary się kłócą, jest szansa na ocalenie relacji. To pokazuje bowiem, że im zależy – na sobie oraz na tym, co ich łączyło lub łączy. Na tych podstawach da się jeszcze coś zbudować. Gorzej, jeśli wszelkie emocje między ludźmi opadły. Jeszcze gorzej, kiedy zamiast pozytywnych uczuć zapanowała jawna lub ukryta wrogość. Inne uczucia i zachowania, które bardzo źle wróżą na przyszłość, to okazywanie sobie lekceważenia, politowania, pogardy czy braki szacunku.
Jak rozpoznać koniec związku? Posłuchaj intuicji
Kiedy szukasz odpowiedzi na pytanie, jak rozpoznać koniec relacji, warto posłuchać intuicji. Tak, wiemy, że jej posiadanie przypisuje się przede wszystkim kobietom, a kierowanie intuicją wydaje się niemęskie. Jednak po pierwsze – nasze wyobrażenia na temat intuicji w dużej części opierają się na stereotypach. Po drugie, nawet jeśli męska intuicja jest słabsza, to nie oznacza to, że jej nie ma. Po trzecie – fakt istnienia intuicji potwierdza nauka, więc lepiej jej nie traktować jak czegoś, co jej wymysłem „babskich” gazet i poradników.
Jeśli więc coś Ci podpowiada, że w Twój związek zbliża się ku końcowi, jeśli czujesz, że między Wami już wszystko skończone i jesteście ze sobą tylko z przyzwyczajenia albo siłą rozpędu, jeśli uważasz, że z jej strony jest już tylko obojętność, a nawet chłód – być może zwiastuje to koniec Waszego związku. W tej sytuacji od Ciebie zależy, jak zareagujesz i co zrobisz.
Oznaki, że związek nie ma sensu
Było przedstawienie sprawy od strony naukowej, była intuicja. Pora na przyjrzenie się sytuacji bardziej praktycznej. Co może (podkreślamy – może – nie musi) zwiastować, że Twój związek nie ma sensu? Oto nasze podpowiedzi. Zaznaczamy, mamy na myśli relację, która docelowo ma być relacją długoterminową, czymś więcej, niż układ typu fwb (friends with benefits).
Twoja dziewczyna nie ma tego „czegoś”
Jesteś z dziewczyną, ale coraz częściej dochodzisz do wniosku, że brak jej tego „czegoś”, co Twoim zdaniem powinna mieć dziewczyna, z którą chcesz być? Zastanów się, czy tkwienie w takiej relacji ma sens. Może się okazać, że za chwilę zaczniesz mieć do niej pretensję, że nie jest taka, jaką chcesz, żeby była. Albo że jest inna, niż się spodziewałeś. Swoją drogę, może to być efekt tego, że to ona na początku grała kogoś, kim nie jest. Jednak może być też tak, że to Ty nie zwracałeś uwagi na fakty i stworzyłeś sobie w głowie jakiś jej wizerunek, nie bardzo przejmując się tym, na ile faktycznie przystaje on do rzeczywistości.
Tak czy siak – jeśli ona nie spełnia Twoich oczekiwań, może być to oznaka, że związek nie ma sensu.
Brak zaangażowania
Jeśli marzysz o długoterminowej relacji, jedną z oznak, że związek nie ma sensu, jest niewystarczające zaangażowanie z drugiej strony. Co ważne, w tym kontekście liczą się tylko Twoje subiektywne odczucia. W końcu to o nie właśnie w tym wszystkim chodzi! Jeśli niby wszystko jest ok, ale ty w głębi serca czujesz, że ona nie kocha Cię wystarczająco, albo nie kocha Cię nie tak, jak chciałbyś być kochany – może to być powód, by po prostu to zakończyć.
Przewaga minusów nad plusami
Inny czynnik, który może wskazywać, że Wasz związek nie ma sensu, wymaga od Ciebie zrobienia swego rodzaju podsumowania i zastanowienia się, ile jest w nim chwil dobrych, przyjemnych i radosnych, a ile trudnych, przykrych i powodujących ból. Jeśli przeważają te drugie, jest to niepokojący sygnał. Wiadomo, że i w związkach, i w życiu w ogóle, jest wiele trudnych chwil. Bycie z kimś powinno być jednak źródłem energii, siły, wsparcia, wytchnienia i radości. Jeżeli jest inaczej, jeśli ten związek ciągnie Cię w dół, trudno szukać w nim sensu.
Stajesz się gorszą wersją siebie
Kolejnym argument przemawiający za Tym, że związek nie ma sensu, związany jest trochę z tym wcześniejszym i łączy się z odpowiedzią na pytanie o to, czy dzięki byciu z dana dziewczyną stajesz się lepszym człowiekiem. Wiemy, brzmi to górnolotnie i o takie górnolotne kwestie też w tym chodzi. Równie ważne są jednak sprawy prozaiczne i przyziemne. Jeśli odkąd jesteś z nią w związku zepsuły się Twoje relacji z przyjaciółmi, zarzuciłeś swoje hobby czy np. zrezygnowałeś z kursu, na który miałeś iść – nie wygląda to dobrze.
Tego typu sytuacje nie są wcale najgorsze i w pewnych okolicznościach mogą mieć nawet pozytywny wydźwięk. Gorzej, jeśli będąc z nią stajesz się coraz bardziej nerwowy, opryskliwy i szybciej wybuchasz gniewem. Jednym słowem – stajesz się gorszą wersją siebie. Być może więc warto zastanowić się, dokąd prowadzi Cię ta relacja.
Kiedy związek nie ma przed sobą przyszłości?
Sygnałów alarmowych mówiących o tym, że Twój związek być może nie ma przed sobą dobrej przyszłości, albo wręcz nie ma sensu, jest znacznie więcej. Zaliczyć można do nich np. także zachowania czy emocje jak:
– brak zaufania;
– wyznawanie innych wartości;
– przymus udawania przed partnerem kogoś innego, niż się jest w rzeczywistości;
– opieranie związku wyłącznie na fizycznym pożądaniu;
– konieczność poświęcania się dla drugiej osoby;
– ciągłe wspominanie swojej „byłej”.
Jak rozpoznać koniec związku? Jedyna prawidłowa odpowiedź
Na koniec musimy podkreśli, że jeśli chcesz wiedzieć, czy to koniec związku, czy ma on sens, a przede wszystkim – czy chcesz o niego walczyć – odpowiedzi tak naprawdę musisz udzielić sobie sam. Wszystkie opisane wyższej zachowania/sytuacje mogą co najwyżej pomóc Ci w zdiagnozowaniu sytuacji. Pamiętaj jednak, że tylko Ty znasz prawidłową odpowiedź na Twoje pytania.