Spotkałeś się ze słowem ghosting i zastanawiasz się, co ono oznacza w praktyce? A może jakaś dziewczyna zarzuciła Ci, że zastosowałeś ghosting wobec niej? Ewentualnie to Ty usłyszałeś od kumpli, że zostałeś „zghostowany”. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.
Co to jest ghosting?
Słowo ghosting pochodzi od angielskiego słowa „duch”. To pochodzenia jest oczywiście nieprzypadkowe, ponieważ kiedy mówimy, że ktoś zastosował ghosting, mamy na myśli, że ktoś rozpłynął się w powietrzu jak duch.
Określenie ghosting zostało ukute w USA w kontekście relacji nawiązywanych najczęściej za pośrednictwem mediów społecznościowych i różnego rodzaju aplikacji oraz portali randkowych. Polega na nagłym zerwaniu kontaktu przez jedną ze stron (na dowolnym etapie relacji), bez słowa wyjaśnienia. Takie zachowanie stało się na tyle powszechne, że postanowiono je nazwać.
Jak wygląda ghosting w praktyce?
Ghosting najczęściej opisuje się w kontekście zachowań chłopaków wobec dziewczyn (mężczyzn wobec kobiet). Oto przykład sytuacji, w której dochodzi do zghostowania: on i ona nawiązują ze sobą kontakt na Tinderze, po wymianie wiadomości dosyć szybko dochodzi do spotkania w „realu”. Pierwsza randka okazuje się udana, umawiają się na kolejne. W międzyczasie, być może, pojawia się pierwszy seks oraz pierwsze wspólne plany typu wypad na weekend za miasto czy wyjście na imprezę do znajomych (jego lub jej). Nagle, ni z tego ni z owego, on urywa kontakt. Nie odpisuje na wiadomości, nie oddzwania, nie daje szansy na spotkanie twarzą w twarz.
Ona w pierwszej chwili może nawet pomyśleć, że coś mu się złego stało. Próbuje za pośrednictwem wspólnych znajomych (jeśli ich mają) ustalić, co się z nim dzieje. Obserwuje jego media społecznościowe. Kiedy staje się jasne, że on żyje i ma się dobrze – może nawet zacząć obwiniać się, że to ona swoim zachowaniem sprowokowała jego zniknięcie – że czymś go do siebie zraziła, obraziła, powiedziała lub zrobiła coś nie tak. W zależności od etapu relacji i poziomu zaangażowania, u dziewczyny pojawia się szok, niedowierzanie, spadek poczucia własnej wartości, ból.
Jak dziewczyny oceniają ghosting ze strony facetów?
Oto, jak zarówno młodsze, jak i starsze kobiety tłumaczą sobie ghosting.
Na portalach internetowych dla kobiet czy portalach psychologicznych zachowanie chłopaków/mężczyzn stosujących ghosting ocenia się jednoznacznie – jako przejaw tchórzostwa, niedojrzałości emocjonalnej, narcyzmu, wygodnictwa. Psychologowie i inni specjaliści przestrzegają dziewczyny i kobiety, by nigdy nie dawały drugiej szansy facetowi, który raz zastosował ghosting. Dziewczyny same sobie też udzielają tego typu rad.
- Tym, że facetowi najprawdopodobniej od samego początku zależało tylko na rozbudzeniu ich zaangażowaniu i podbudowaniu przez to swojego ego. Zaczynają przypuszczać, że być może, dla wzmocnienia efektu, w tym samym czasie umawiał się z kilkoma kobietami.
- Tym, że facet postanowi zakończyć relację, ale jednocześnie chciał zostawić sobie otwartą furtkę – po to, by w razie czego móc po kilku miesiącach napisać, jak gdyby nic się nie stało (to właśnie przy tym scenariuszu kobiety radzą kobietom, by nigdy nie dawały drugiej szansy).
- Kobiety tłumaczą też ghosting tchórzostwem i nieumiejętnością powiedzenia drugiej osobie, że się straciło się zainteresowanie, albo że relacja nie rokuje lub np. rozkręca się zbyt szybko.
- Fałszywą troska o drugą osobę – ktoś woli zniknąć bez słowa niż powiedzieć wprost, że już nie chce się spotykać. Robi to myśląc, że oszczędzi drugiej osobie bólu. Tymczasem tak naprawdę sam sobie chce oszczędzić stresu związanego z powiedzeniem twarzą w twarz pewnych rzeczy i konfrontowaniem się z emocjami, jakie to może budzić. Zostawiając bez słowa, facet tak naprawdę bardziej troszczy się o sobie – myślą kobiety.
Ghosting w wykonaniu kobiet
Nie oznacza to oczywiście, że ghosting stosują tylko mężczyźni. Zdarza się on również kobietom. Wygląda na to, że w świecie aplikacji randkowych i wirtualnych kontaktów, bez widywania się twarzą w twarz, jest czymś wręcz typowym.
Trzeba jednak przyznać, że ghosting w wykonaniu kobiet wygląda nieco inaczej (choć oczywiście nie jest to regułą). Przede wszystkim dziewczyny urywają kontakt na zdecydowanie wcześniejszym etapie relacji. Po pierwsze, mogą przestać odpisywać na wiadomości (często zanim jeszcze dojedzie do spotkania w twarz). Po drugie, mogą urwać kontakt zaraz po pierwszej randce, albo odpisać, ale zamilknąć nagle, kiedy Ty zaczniesz mówić o kolejnym spotkaniu.
Dlaczego dziewczyny ghostują facetów?
Niektóre dziewczyny stosują ghosting, ponieważ chodzi im tylko o atencję. Innymi słowy – chcą wzbudzić zainteresowanie jak największej liczby facetów. Kiedy Ty zaczniesz pisać, na początku mogą nawet odpisywać, by Cię „podkręcić”. Gdy wykonają „plan” – tracą zainteresowanie.
Innym powodem stosowania ghostingu mogą być złe doświadczenia z innymi mężczyznami/chłopakami. Wiele dziewczyn spotkało się bowiem z sytuacją, w której facet nie przyjął do wiadomości ich grzecznej odmowy i zaczął bardzo mocno naciskać (na spotkanie, kolejną randkę, wysyłanie nagich zdjęć). Nie jest to, niestety, najgorszy scenariusz męskich zachowań. Inny to ten, w którym dziewczyna, po krótkiej wymianie wiadomości, mówi „nie” na propozycje spotkania w realu, a w odpowiedzi otrzymuje stek wyzwisk pod swoim adresem. Ewentualnie przypuszczeń, że chodzi jej tylko o pieniądze (tak, zdarza się, że faceci piszą do kobietom, z którymi wymienili ledwie parę zdań na czacie). Po powiedzeniu nie lub zasygnalizowaniu, że nie chce kontynuować znajomości, dziewczyna może też usłyszeć, że… ma jakieś problemy ze sobą, jest zbyt „łatwa” lub zbyt „trudna”.
W tej sytuacji trochę trudno się dziwić, że po kilku takich reakcjach kobiety wolą nic nie odpisywać. Niestety, uderza to w facetów, którzy mówiąc najprościej, woleliby od razy wiedzieć, na czym stoją, ale ani im w głowie obrażanie nieznajomych kobiet.
Jak się zachować, gdy spotkał Cię ghosting?
Jeśli na własnej skórze poczułeś, czym jest ghosting, czujesz się zdezorientowany i nie wiesz, jak się zachować, nasza rada brzmi: przede wszystkim nie naciskaj. To nic nie da, może wręcz pogorszyć sprawę. Zastanów się, czy nie powiedziałeś lub nie zrobiłeś czegoś, co mogło ją do Ciebie zrazić (wyjaśniamy na wszelki wypadek: tak, zdjęcie penisa lub proszenie jej o przesłanie nagich zdjęć zdecydowanie zaliczają się do zachowań, które mogą do Ciebie zniechęcać).
Jeśli jednak nie masz na sumieniu żadnych tego typu akcji, po prostu nie bierz tej sytuacji do siebie. Fakt, dziewczyna zachowała się nie ok, ale niestety, wygląda na to, że internecie to prawie norma. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, jej reakcja mogła wynikać z poprzednich negatywnych doświadczeń. A na to już zupełnie nie masz wpływu.
Oczywiście, jeśli z jakąś dziewczyną naprawdę dobrze Ci się pisało, sytuacja wyglądała na rokującą, możesz spróbować odezwać się drugi raz – ale bez nachalności, powściągliwie, bez naciskania. Jeśli znowu odpowie Ci głucha cisza – odpuść.
Ghosting po pierwsze randce
A co w przypadku, kiedy dziewczyna urwie kontakt po pierwszej randce? W tej sytuacji sprawę siłą rzeczy traktuje się bardziej osobiście. Sposoby radzenia sobie z nią wyglądają jednak podobnie, jak w przypadku relacji, która miała tylko wirtualny charakter.
Po nie wszyscy wszystkim musza się podobać. Po drugie – może to nawet nie chodziło o Ciebie? Może zdecydowała, że za wcześnie na nową relację, bo np. jest świeżo po rozstaniu? Scenariuszy zupełnie nie związanych z Twoją osobą jest naprawdę wiele.
Spójrz też na sprawę z innej perspektywy. Urwanie relacji to również dla Ciebie oszczędność czasu i zaangażowania. Podobała Ci się? No cóż, takie zachowanie może wskazywać na to, że nie potrafi zachować się fair. To chyba dobrze, że nie będziesz miał z nią nic wspólnego. Lepiej też, że zachowała się tak, niż miałaby Cię zwodzić, obiecywać lub traktować jak „wyjście awaryjne”.