Friendzone, czyli jesteś tylko jej przyjacielem

Jest taka komedia romantyczna na Netflixie, znana głównie damskiej części publiczności. „Friendzone”, czyli perypetie chłopaka-romantyka zakochanego w dziewczynie, która uważa go za przyjaciela. Bohater, z pomocą innych przyjaciółek, stara się przekształcić tę relację w związek i podbić serce przyjaciółki, którą kocha. Jeśli ta historia brzmi dla Ciebie dziwnie znajomo, koniecznie przeczytaj jak wyjść z „friendzone” i poderwać przyjaciółkę.

Co to jest friendzone?

Friendzone z języka angielskiego oznacza „strefę przyjaźni”. Zachodzi wtedy, gdy kobietę i mężczyznę łączy relacja przyjacielska, ale jedna ze stron chciałaby czegoś więcej: związku, miłości, seksu. Niezależnie od stażu relacji, w pewnym momencie przestaje być ona komfortowa dla jednej ze stron, która żywi uczucia, a druga w tym samym czasie po prostu uważa tę znajomość za czysto przyjacielską. Jedna osoba wzdycha, druga nie widzi nic więcej.

Friendzone nie ma nic wspólnego z relacją typu „friends with benefits”. W tego typu relacji układ jest zrozumiały i odpowiedni dla obu stron: przyjaźnimy się i uprawiamy okazjonalny seks. Jest nam z tym dobrze i nie przeszkadza to w szukaniu partnera na zewnątrz.

Jak rozpoznać friendzone?

To kwestia świadomości, że tkwi się w relacji, która przestaje zaspokajać wszystkie uczuciowe potrzeby. Po prostu nagle się orientujesz, że zauroczyłeś się w swojej przyjaciółce. Rozpoznanie friendzone wbrew pozorom jest dosyć łatwe, ponieważ tkwisz już w relacji z dziewczyną, z którą miałeś wszystko poukładane: kumplowaliście się, spotykaliście się na długie rozmowy o życiu, nawet opowiadaliście sobie o miłosnych podbojach. Po prostu wiedziałeś, że to Twoja dobra kumpela, koleżanka, przyjaciółka. Aż pewnego dnia coś Cię strzeliło, spodobał Ci się jej uśmiech, zerknąłeś na jej kształty, wróciłeś po spotkaniu i nie możesz przestać o niej myśleć. Rozpoznajesz to uczucie? To znaczy, że właśnie wpadłeś do friendzone, strefy, w której ona będzie Cię uznawać dalej za swojego kolegę, a Ty pokątnie będziesz się w niej podkochiwać.

Już teraz wiesz, kiedy tkwisz w friendzone. Stałeś się jej przyjacielem lub nawet ona traktuje Cię jak najlepszą przyjaciółkę i nie widzi w Tobie mężczyzny, z którym mogłaby ją łączyć relacja cielesna i uczuciowa.

Jak wyjść z friendzone?

Postawmy sprawę jasno – jeśli w swoim przypadku rozpoznałeś, że tkwisz w friendzone, sytuacja ta prędzej czy później przestanie być komfortowa dla obu stron. Nie łudź się, że uda Ci się kontynuować przyjaźń i zachować prawdziwe uczucia tylko dla siebie. Co więc zrobić aby wyjść z friendzone z korzyścią? Jest kilka możliwości, ale wszystkie zależą od wielu czynników: stopnia zażyłości, lat znajomości, aktualnego statusu związku, jeśli druga osoba w nim jest. Poznaj listę sposobów, jak wyjść z friendzone, ale uważaj – nie wszystkie sprowadzają się do tego, aby poderwać przyjaciółkę

jak wyjść z friendzone

Bądź z nią szczery

Niestety, musisz wyznać jej swoje uczucia. Nie możesz ani siebie ani jej dłużej oszukiwać – jesteś w niej zakochany. Nie musisz od razu wyznawać wielkiej miłości z bukietem róż, ale powinieneś jej się przyznać, że w Twoich oczach stała się kimś bliższym. Takie wyznanie wiąże się z tym, że ona będzie musiała się do niego jakiś sposób ustosunkować i nie spodziewaj się, że od razu Ci się rzuci na szyję. Dla niej może być to szok, ale na pewno spojrzy na Ciebie w innym świetle i przemyśli sprawę. Musisz liczyć się też z tym, że od tego czasu Wasze relacje mogą ulec zmianie.

Nie graj ofiary

Przede wszystkim, nie staraj się poderwać przyjaciółki grając ofiarę i szukając u niej jakiegokolwiek pocieszenia. Robienie tego na siłę przyniesie opłakane skutki. Nawet jeśli wylądujesz w jej ramionach, to wykorzystanie tej sytuacji może zaszkodzić Waszej relacji i na pewno nie wzniesie jej na wyższy poziom.

Nabierz dystansu

Niezależnie, czy jej powiedziałeś o swoich uczuciach czy nie, nabierz dystansu. Delikatnie odsuń się od niej i zniknij na chwilę z jej codzienności. To da jej przestrzeń na przemyślenie tego, co się wydarzyło i zrozumienie, jaką tak naprawdę spełniasz rolę w jej życiu. Jeśli odsuniesz się od niej na chwilę, ona będzie mogła poczuć lekką stratę. To będzie znaczyło, że i ona poczuje, że jej na Tobie zależy.

Nic na siłę

Nie da się nikogo zmusić do miłości czy przekonać do namiętności. Jeśli jest duży opór z jej strony lub jej związek jest mocno zaawansowany, może być naprawdę ciężko, aby poderwać przyjaciółkę. Wtedy lepiej zostawić relację na takim stopniu koleżeństwa, jakim jest. Jeśli natomiast Ty nie umiesz zmienić uczuć względem niej, zanim totalnie się od niej odwrócisz, lepiej, abyś powiedział jej z jakiego powodu.

Jak poderwać przyjaciółkę?

Jeśli chcesz rozkochać przyjaciółkę, powiedz jej o tym, ale z umiarem. Zaproś ją na randkę lub powiedz jej otwarcie, że będziesz teraz zabiegać o jej względy. Jeśli jej tego nie powiesz, a mimo to będziesz robić podchody w jej kierunku, może nie rozpoznać Twoich zamiarów i pomyśleć, że dziwnie się zachowujesz.

Czemu gra w otwarte karty ma sens, aby poderwać przyjaciółkę? Bo kobiety lubią odważnych mężczyzn. Fakt, że zebrałeś się na taką odwagę, aby jej powiedzieć o swoich uczuciach, na pewno w jej oczach zaprocentuje, ale nie gwarantuje tego, że od razu rzuci Ci się w objęcia.

Ostatnia sprawa – nie wzbudzaj w niej zazdrości. To dosyć specyficzny i momentami skuteczny sposób na poderwanie przyjaciółki. Jest ryzykowny, ponieważ wykorzystujesz uczucia trzeciej osoby i możesz ją zranić, dlatego nie poleca się tej metody. No, chyba że masz daleką i piękną kuzynkę, która przez chwilę zagra Twoją towarzyszkę. Tylko jeśli Twoja przyjaciółka się na to nabierze, nie będzie Ci potem niezręcznie, że Was związek zaczęliście od kłamstwa? Jeśli chcesz wzbudzić lekką zazdrość w przyjaciółce, pobądź przez chwilę gentlemanem – na jej widoku wręcz kwiatek na Dzień Kobiet innym Paniom lub postaw jakieś dziewczynie kawę. Nienaganna uprzejmość zaprocentuje w dwie strony.

Teraz już wiesz co to jest friendzone i jak z niego wyjść. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się podrywać kumpelę, musisz uszanować również jej intencje.