Dieta ketogeniczna

Co to i jakie są jej założenia?

Dieta ketogeniczna dlaczego tak skuteczna? Niemalże każdy z nas słyszał o kilku bądź kilkunastu różnych sposobach odżywiania. Co ciekawe, wiele z nich to tak naprawdę bardzo atrakcyjne pomysły, które mogą wspomóc nasz organizm w walce z nadwagą czy poprawić stan naszego zdrowia.

Bardzo częstym problemem, z jakim wiele osób się zmaga, jest popełnianie podstawowych błędów żywieniowych oraz stosowanie niezrównoważonych diet. Zazwyczaj w ciągu dnia nasz organizm otrzymuje bardzo dużo węglowodanów złożonych i prostych. Niestety, o ile jest to bardzo ważne źródło energii, zbyt duże ilości mogą doprowadzić do przewlekłych dolegliwości oraz być odpowiedzialne za nadwagę czy nawet otyłość. Ciekawym sposobem na poprawę samopoczucia oraz walkę z nieprawidłowym żywieniem jest zastosowanie diety ketogenicznej.

Dlaczego dieta ketogeniczna może nam pomóc?

Dieta ketogenna to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. W tej metodzie zamienimy zbyt duże ilości węglowodanów tłuszczami. Oznacza to, że odkładający się tłuszcz będziemy zwalczać tłuszczem.

Dieta ta zakłada, że głównym źródłem energii będą tłuszcze, które uzupełnione zostaną przez białko. Oznacza to, że korzystanie z diety ketogenicznej zmienia stosunek przyjmowanych związków organicznych diametralnie. W normalnej diecie stosunek węglowodanów do tłuszczy i białka wynosi 50:35:15. Tutaj natomiast, w zależności od obranego schematu, tłuszcz to aż 70-75% dziennego zapotrzebowania. Drugim źródłem energii w naszym ciele będzie białko (20-25% dziennego spożycia). Węglowodany natomiast ograniczamy do jak najniższej liczby i jest to do 5%.

Głównym powodem, dla którego opisany sposób żywienia może okazać się dla nas zbawienny jest bardzo prosty. W momencie, kiedy naszemu ciału brakuje głównego źródła energii (są to węglowodany), zaczyna szukać innego sposobu na zdobycie siły. W tym momencie organizm zaczyna spalać tłuszcz. Co ciekawe, podczas spalania tłuszczy, powstają tak zwane ciała ketonowe. To one odpowiadają za dostarczenie naszemu organizmowi do 70% potrzebnej energii.

Pierwsze efekty stosowania diety ketogennej zobaczymy już po kilku dniach. Wiele badań potwierdziło wpływ ketonów na ciało ludzkie. Wprowadzają one nasze ciało w stan ketozy, co jest spowodowane wyższą ilością ciał ketonowych od glukozy w organizmie. Wtedy odczuwamy także euforię i nasz organizm zaczyna spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową.

Wskazania do stosowania diety ketogennej

Co ciekawe, dieta ketogenna stosowana jest nie tylko ze względu na jej właściwości odchudzające. Bardzo często metoda ta pomaga w przypadku padaczki, która pojawia u dzieci i jest lekoodporna. Oprócz tego, czasami zdarza się również sytuacja, w której nasz organizm nie posiada białka odpowiedzialnego za transport glukozy. Wtedy to wysokotłuszczowa dieta będzie bardzo dobrym wyborem.

Oprócz padaczki dziecięcej, bardzo często dieta ketogenna znajduje zastosowanie w przypadku padaczki z mlokoniczno-astatycznymi napadami. Warto także mieć na uwadze tę dietę w przypadku takich chorób jak zespół Retta czy stwardnienie guzowate. Dodatkowo powinniśmy mieć na uwadze ten sposób odżywiania, gdyż diety ketogenne mogą także odgrywać rolę wspomagającą w przypadku autyzmu, chorobie Alzheimera czy Parkinsona.

Wpływ na zdrowie

Stan euforyczny, który pojawia się po kilku dniach stosowania diety ketogennej, to jeden z wielu pozytywnych wpływów diety na nasze zdrowie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wtedy nasze samopoczucie się poprawia. My natomiast mamy uczucie lekkości i jesteśmy o wiele weselsi.

Należy jednak pamiętać, że dieta ketogenna dostarcza nam jedynie 70% potrzebnej energii. Innymi słowy, po zjedzeniu odpowiedniej ilości żywności, nasz organizm pozostaje w 30% niedożywiony. Z tego względu po 2/3 miesiącach diety stan euforyczny mija i odczuwamy pogorszenie samopoczucia. Dodatkowo zaczną nam towarzyszyć utrata apetytu, senność i zaparcia. Jednakże, po przystosowaniu się do diety, skutki uboczne miną.

Pomimo wielu pozytywnych właściwości, musimy natomiast pamiętać o tym, że w każdym jadłospisie dla diety ketogenicznej powinna pojawić się odpowiednia ilość witamin, gdyż ograniczenie spożywania węglowodanów może także doprowadzić do niedoborów wapnia oraz witaminy D.

Kto nie powinien stosować diety ketogenicznej?

Przede wszystkim osoby, które mają problemy z wątrobą oraz nerkami. Ciała ketonowe znane są z tego, że w dużym stopniu obciążają te dwa organy. Oprócz tego, osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia powinny również przemyśleć stosowanie takiej diety. Niedobory witamin oraz niewystarczająca ilość spożywanego błonnika może w bardzo prosty sposób doprowadzić do zaparć.

Uważajmy również na dolegliwości i bóle w dolnej części brzucha. Wysoka zawartość tłuszczy w diecie bardzo często prowadzi do rozregulowania perystaltyki jelit, szczególnie w przypadku długookresowego stosowania diety.

Składniki, które powinny znaleźć się w każdym jadłospisie

Aby dieta kegoteniczna spełniała swoje założenie, należy upewnić się, że spożywamy produkty o dużej zawartości tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że każda żywność powinna być jak najmniej przetworzona.

Bardzo dobrym źródłem tłuszczów jednonienasyconych są orzechy. Oprócz tego, pamiętajmy także o spożywaniu awokado. Dodatkowo warto uwzględnić w naszej diecie tłuszcze nasycone, które znajdują się w maśle, smalcu czy oleju kokosowym.

Jeśli chodzi o tłuszcze wielonienasycone, to powinniśmy spożywać wyłącznie te pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że mięso rybie jest bardzo dobrym wyborem. Nikła zawartość węglowodanów, które w zależności od dnia czy od przepisów wynosić będzie do 5%, powinny składać się wyłącznie z warzyw i owoców.

Oczywiście pamiętajmy, że lista dozwolonych produktów jest bardzo duża i nie musimy się martwić o wiele wyrzeczeń. Możemy z powodzeniem jeść mięso rybie oraz mięso zwierzęce (pod warunkiem, że nie zawiera dużych ilości protein), jajka, tłuszcze pochodzenia naturalnego, warzywa, nabiał, jaja i orzechy.

Dieta ketogeniczna co to – teraż już wiesz!

Teraz gdy odpowiedzieliśmy na pytanie co to dieta ketogeniczna, wiecie dlaczego wiele się na nią decyduje oraz jakie są ewentualne przeciwskazania do jej stosowania. Warto jednak pamiętać, że dieta ketogeniczna ma wielu zwolenników ze względu na swoje potwierdzone działanie.

Nie jest to co prawda sposób odżywiania przystosowany dla każdego. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybranie planu żywieniowego z naszej strony, zachęcamy do skonsultowania decyzji z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem.

Sprawdź już teraz najnowszy plan!

Odpowiednia dieta ketogeniczna oferuje przede wszystkim zróżnicowany jadłospis, co nie tylko gwarantuje nam odpowiednie uzupełnienie witamin i niezbędnych minerałów. Co więcej, dobrze skomponowana dieta wprowadza nieco różnorodności, dzięki czemu nie będziemy odczuwali znużenia.

Tego właśnie możecie oczekiwać po planie żywieniowym z naszej strony. Znajdziecie tutaj nie tylko odpowiednio rozpisane posiłki, ale również porady oraz wskazówki. To właśnie dzięki nim p wiele lepiej dostosujemy się do zmian, do jakich dojdzie w naszym organizmie.

Warto pamiętać, że plany przygotowane na stronie oferują skuteczny, aczkolwiek bezpieczny sposób na zrzucenie kilku niechcianych kilogramów. Dodatkowo będziemy mogli również poprawić stan naszego zdrowia oraz pozbyć się niektórych dolegliwości.